czwartek, 28 lutego 2013

Sprawdź rodzaj swojej cery...

Witajcie :)

Aby pielęgnacja naszej cery przynosiła oczekiwane efekty musi ona być dostosowana do jej rodzaju.
Poniżej przedstawię Wam jakie są cechy poszczególnych rodzajów cer i jak należy daną cerę pielęgnować.
Mam nadzieję, że taki post okaże się dla kogoś przydatny :)

CERA NORMALNA
Cerę normalną posiadają przede wszystkim dzieci dorośli sporadycznie.
Cechy: gładka, matowa, różowa, jędrna i napięta, nie ma przebarwień, defektów, nie widać naczyń krwionośnych, jest odporna na warunki atmosferyczne, prawidłowo reaguje na wodę i mydło.
Pielęgnacja: o pielęgnacje takiej cery trzeba zadbać dopiero po 20 roku życia, należy wtedy stosować nawilżające kremy, a po 30 roku życia kremy przeciwzmarszczkowe, należy używać kosmetyków nawilżających.

CERA SUCHA:
Cechy: jasny koloryt, cienka i mało elastyczna skóra na której widoczne są naczynia krwionośne, źle toleruje wodę i mydło, łatwo się czerwieni, występują na niej przebarwienia, występują podrażnienia na skutek działania czynników atmosferycznych.
Pielęgnacja: nawilżanie, mleczko i tonik przeznaczone do cery suchej, dwa razy dziennie należy smarować twarz kremem nawilżającym, powyżej 20 roku życia pod oczy należy stosować kremy przeciwzmarszczkowe, dwa razy w tygodniu wykonywać maseczki nawilżające, peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. 
Składniki kosmetyków korzystnie wpływające na cerę suchą : humektanty, kwas hialuronowy, alfa hydrokwasy, parafina, lanolina, mocznik,glicerol.

CERA TŁUSTA:
Cechy: błyszcząca, gruba, słabo ukrwiona, nie jest na niej widoczna sieć naczyń krwionośnych, widać rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, występują zaskórniki, dobrze reaguje na wodę i mydło oraz czynniki atmosferyczne.
Pielęgnacja: regularne wykonywanie peelingów gruboziarnistych, nawilżanie, mycie twarzy żelem do cery tłustej, kosmetyki z przeznaczeniem do cery tłustej nie zawierające alkoholu, kremy nawilżająco-matujace, plastry czyszczące pory, maseczki z cynkiem, miedzią, siarką, glinką zieloną oraz z witaminami z gr. B
Składniki kosmetyków korzystnie wpływające na cerę tłustą: algi, tymianek, chmiel, pokrzywa, siarka, krzem, cynk, wit. B,A, B12, mocznik, alfa i beta hydrokwasy.

CERA MIESZANA:
Cechy: Strefa T (czoło, nos, broda) tłusta, skłonna do łojotoku, poza tą strefą skóra podrażniona, ściągnięta po użyciu mydła, nadwrażliwa na środki fizyczne i chemiczne.
Pielęgnacja: ograniczenie pracy gruczołów łojowych w strefie T, w strefie T stosowanie kremów matujących i peelingów drobnoziarnistych a na pozostałych partiach kremów nawilżających i peelingów enzymatycznych. 1-2 razy w tygodniu maseczki nawilżające. Stosować kosmetyki z przeznaczeniem do cery mieszanej.

CERA WRAŻLIWA:
Cech: zaczerwieniona, podrażniona, piekąca, łuszczący się naskórek, rozszerzone naczynia krwionośne, świąd i pieczenie.
Pielęgnacja: należy unikać środków silnie pieniących się a stosować śmietanki kosmetyczne i lotiony oczyszczające. Kosmetyki niezawierające konserwantów i sztucznych barwników, unikać także nalezy ekspozycji na słońce.

CERA NACZYNIOWA:
Cechy: widoczna sieć naczyń krwionośnych, pajączki, rumień, pieczenie, zaczerwienienie pojawiające się na policzkach, okolicach nosa i brody po wypiciu alkoholu, kawy, ostrych i gorących posiłków, pod wpływem zmiany temperatury, zdenerwowania lub wzruszenia.
Pielęgnacja: demakijaż mleczkiem kosmetycznym, tonizowanie tonikiem do cery naczynkowej, krem na dzień i na noc ze składnikami uszczelniającymi naczynia krwionośne, w okresie letnik kosmetyki z blokerami słonecznymi. Nie powinno się myć twarzy woda i mydłem, korzystać z kąpieli słonecznych i sauny.
Składniki kosmetyków korzystnie wpływające na cerę naczyniową: witaminy C i E, wyciąg z ruty i kasztanowca, prowitamina B5 czy allantoina, oczar wirginijski, nagietek lekarski.



2 komentarze:

  1. ja mam cerę mieszaną, bez dwóch zdań :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post :) Ja mam cerę naczynkową z którą walczę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarze!!!